Genel anlamda börek,buğday unundan yapılmış hamurun ,içine harç adı verilen muhtelif malzeme konulup saçta, fırında veya yağda kızartılarak pişirilmesiyle hazırlanan bir yiyecek grubunun adıdır. Gündelik bir yemek değildir,çünkü hazırlanması diğer yemeklere göre daha fazla zaman, emek ve masraf gerektirir.

Ülkemizde hemen her yöreye özgü börek çeşitleri bulunur.Uluborlu'muzun kuyruğu sulu böreği ise saçta pişirilen bir börek türüdür.

İlçemizde yakın zamana kadar her haneye ait bir ekmek evi,hiç olmazsa uygun bir köşede tandır bulunurdu. Ekmeği pazardan almak son 30-40 yıldır yerleşmiş bir adettir.Daha öncesinde her hane, yiyeceği “yufka” ekmeğini evinde kendisi yapar,istisnai durumlar hariç pazardan ekmek alınmaz,hatta pazardan ekmek almayı alışkanlık haline getirenler içten içe kınanırdı.

Yufka ekmek bilindiği üzere ,mayasız hamurun oklava yardımı ile ince değirmi bir yaprak halinde açılıp tandır sacı üzerinde çevrilerek pişirilmiş halidir.Biliyorum,merak ediyorsunuz, Borlu Böreğini anlatmak için bu kadar dolaşmaya ne gerek olduğunu...Gereği var,çünkü tandırı,yufkayı ve saçı hazır etmeden Borlu Böreği yapımına geçemeyiz.

Borlu Böreği

Bir tandırınız veya başka türlü ısıtılan seyyar saçlardan var, ekmek tahtanız ,oklavanız ve saç üzerindeki ekmeği çevirmek için “pişirgeç”iniz hazır,o halde size Borlu Böreği tarifini verebiliriz.

Börek, hamur ve harçtan mamuldür demiştik.Borlu Böreğinin hamuru,böreklik undan biraz sertçe yoğrulur. Harcına gelince...

Borlu Böreğinin harcı kıyılmış et ve soğandan ibarettir.Dikkat edin ”kıyma” demiyorum.

Hakiki börek harcı ,ilçemizde “et tahtası “tabir edilen yaklaşık 50 cm çapında kesilmiş ağaç gövdesinin üzerinde satırla kıyılarak hazırlanır.Önce, az yağlı et satırla kıyılır,soğanlar halka doğranıp bu ete eklenir ve birlikte tekrar kıyılır.Kasapta satılan kıymadan biraz daha kalın olmalıdır. Malzeme geniş bir kaba alınıp yarı yarıya su eklenir ki ”kuyruğu sulu” olsun. Tercihan karabiber,pul biber de ilave edilebilir.Ancak domates,yeşil biber vs. gibi etin kıvamını ve tadını değiştirecek ilaveler makbul değildir.Su ilavesinden sonra malzeme iyice karıştırılır.Bu şekilde harç kullanıma hazır hale gelir.

Yukarıda bahsettiğimiz sertçe yoğrulmuş hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler yapılıp fazla ince olmayan yufkalar açılır.Yufkaların büyüklüğü en çok yemek tabağı kadar olmalıdır.Yoksa böreğimiz “Elekten saça varmaz” Açılan yufkanın yarısına harçtan bir yemek kaşığı kadar konulup yayılır. Diğer yarısı üzerine kapatılır. Kenarları tırnaklanarak yapıştırılır,bekletilmeden sıcak saçın üzerine atılır.Her iki yüzü de hafifçe kızaracak şekilde pişirilir.Saçın tavı öyle ayarlanmalıdır ki börek ne yansın ne de kurusun.Harcımızın suyu böreğin pişmesi süresince uçlarından sızacaktır.İşte ,Borlu Böreğine “Kuyruğu Sulu” denmesinin esprisi de buradadır.Ev mutfağı ölçeğinde tavada börek yapılabilirse de kuyruğu sulu olmayacağından ayni tadı vermez.

Elbette bu günün şartlarında herkesin evinde et tahtası ,satir vs. bulunmayabilir.Bu durumda hazır kıyma ve soğan, robot adi verilen modern mutfak gereçleri ile kıyılıp karıştırılabilir.Ancak, eski usullerle yapılanın tadını vereceğini garanti edemeyiz.

Borlu böreği sıcak olarak yani saçtan iner inmez, mevsime ve tercihe göre üzüm, karpuz, ayran, komposto veya çay ile servis edilir.

Afiyet olsun