Bu yemek çeşidimiz günümüzde çok bilinmemekle beraber bizden bir-iki nesil önce yaşayan nenelerimizin hazırladığı en özel yemek çeşididir. Mesela bugün dahi büyüklerimiz zaman zaman geçmişten gelen bu lezzeti bize tattırırlar.

Bu yemeğin ana maddesi ettir. Evlerimizde kestiğimiz küçükbaş hayvanların (koyun,keçi,kuzu) kaburga ve bacak arasında kalan halk dilinde böyür denilen boşlukta ki et çıkarılır. Et çıkarılırken birazda kaburga kemiklerinden kesilir. Az kemikli olan etin arasına elimizi deri yüzer gibi sokarız, et ikiye ayrılır. Kemiklerin oraya kadar oyulur. Diğer yandan etin içini dolduracağımız malzeme hazırlanır.

Pirinci veya bulguru iyice yıkarız. İçerisine maydanoz, soğan, nane ve diğer baharatlardan damak tadımıza göre koyarız. İstenirse içine çok az miktarda kıyamada konabilir.

Hazırladığımız harcı oyduğumuz etin içine doldururuz, sonra iğne ve iplik yardımıyla elimizde açtğımız etin ağzını ve kenarlarını iç harcı dökülmeyecek şekilde dikeriz.

İsteğe göre haşlanıpta yenilebileceği gibi fırın tepsisinde de fırına sürülerek pişirilebilir. Pişirmeden önce üzerine çok az tereyağı ile limon karıştırılıp üzerine sürülür. 200 derecede 30-35 dakika az su ile pişirilir.

Afiyet Olsun.