Yemeklerin isimleri ile kullanılan malzeme veya pişirme tekniği arasında doğrudan bir bağlantı olduğu aşikardır.Gerçi bu durumun istisnaları da yok değil.Sözgelimi “İmam Bayıldı” yemeğinde ne imam ne de bayılan vardır ama muhtemelen niçin bu ismi aldığına dair bir hikayesi bulunur.

Peki,bir lokantaya girdiniz ve mönüde “Tas Kebabı” maddesini okudunuz. Kebap olduğuna göre etli bir yemek,tas denildiğine göre tasta pişirilmiş olmalı dediniz,merak edip ısmarladınız.Büyük ihtimalle önünüze kus başı etle sotelenip haşlanmış sulu bir patates yemeği getirirler.Herhangi bir tencerede pişirilmiş bu yemekle “tas”ın ne alakası olduğunu çıkaramazsınız elbette.

O halde yolunuzu bir şekilde Uluborlu'ya düşürüp, gerçek “Tas Kebabı” nasıl olurmuş görmeli ve tatmalısınız.Burada isim sizi yanıltmayacaktır,yani tas kebabı gerçekten tasta pişirilen bir et yemeğidir.

Uluborlu geleneğinde tas kebap bilhassa kış mevsiminde pişirilen bir yemektir.Çünkü pişme süresi uzundur,bu nedenle,zaten bütün gün yanmak zorunda olan soba üzerinde pişirilir, böylece enerji tasarrufu da ihmal edilmemiş olur.

Tas Kebabı bir et yemeğidir fakat,bu etin tercihan Uluborlu usulü “pastırma” olması lezzetine lezzet katacaktır.Uluborlu usulü pastırma,küçük bas hayvanin kaburga kısmının bütünce tuzlanıp kurutulmuş halidir. Pastırmanın pişme süresince yaydığı koku daha tatmadan sizi kendine bağlayacaktır.

Şimdi tasla kebabın nasıl buluştuğunu anlatmaya geçebiliriz.Bunun için elinizde Uluborlu usulü pastırma varsa ne ala ,yoksa kemiği ile birlikte küçük doğranmış kaburga, o da yoksa haşlamalık kemikli et,hiç yoksa kuş başı et ,yanı sıra küçük boy patates,küçük boy soğan, varsa küçük domatesler ve bir su bardağı kadar bulgur bulunması gerekir.Pişirmek için büyükçe bakir tava(kulpsuz veya çift kulplu) ve bunun içine yerleşebilecek ebatta bakır tas hazırlanmalıdır.Uluborlu'da bazı evlerde sırf bu iş için kullanılan tasın böğründe küçük bir buhar deliği açılmaktadır.Haliyle bu tas artık başka bir iş için kullanılamaz.

Gelelim hazırlığa...Pastırma veya kaburga et iki parmak iriliğinde doğranır.Patateslerin kabuğu soyulur.Soğanların sadece bir kat diş kabuğu ile burnunun püsküllü kısmı temizlenir.Domatesler ve temizlenmiş soğanlar yıkanır.Bu malzeme tasın alabileceği kadar olmalıdır.Malzeme tasa yerleştirildikten sonra tavaya kapatılır.Az su verilir ve ateşe konulur.Tas kebap pişirme süresince sık sık kontrol edilir ,suyunu çektikçe azar azar su verilir.Tas Kebap harlı ateşte pişirilmez.Yoksa suyunu etrafa sıçratır hatta özenle kapattığınız tası bile zıplatabilir.

Malzeme bir ila bir buçuk saat kadar ateş üzerinde tutulduktan sonra en son, bolca su verilir, kaynamaya başladığında bulgur salınır.Bulgur da suyunu çekince ateşten indirilir.Tas kaldırılır. Tava, genişçe bir tepsiye ters çevrilip silkilir.Böylece servis edilir.İşte adıyla ,tadıyla gerçek tas kebap budur.

AFİYET OLSUN.